QSCP251Q0R4B1GV001T
DigiKey Part Number
712-QSCP251Q0R4B1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-QSCP251Q0R4B1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-QSCP251Q0R4B1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSCP251Q0R4B1GV001T
Description
CAP CER 0.4PF 250V NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.4 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QSCP251Q0R4B1GV001T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)