QSCF500Q5R6D1GV001T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Johanson Technology Inc.
In Stock: 60 312
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Murata Electronics
Upgrade
KEMET
5.6 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Johanson Technology Multi-Layer High-Q SMD Capacitors | Datasheet Preview
QSCF500Q5R6D1GV001T
DigiKey Part Number
712-QSCF500Q5R6D1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSCF500Q5R6D1GV001T
Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
QSCF500Q5R6D1GV001T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)