QSCF500Q2R0B1GV001T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Johanson Technology Inc.
In Stock: 18 637
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 19 394
Datasheet
Direct
Murata Electronics
Upgrade
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
KEMET
2 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Johanson Technology Multi-Layer High-Q SMD Capacitors | Datasheet Preview
QSCF500Q2R0B1GV001T
DigiKey Part Number
712-QSCF500Q2R0B1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-QSCF500Q2R0B1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-QSCF500Q2R0B1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSCF500Q2R0B1GV001T
Description
CAP CER 2PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
QSCF500Q2R0B1GV001T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)