7240BP15B2000002E
DigiKey Part Number
712-7240BP15B2000002ETR-ND - Tape & Reel (TR)
712-7240BP15B2000002ECT-ND - Cut Tape (CT)
712-7240BP15B2000002EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7240BP15B2000002E
Description
CER FILTER 7.24GHZ BAND PASS
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.24GHz Center Band Pass Ceramic Filter 2 GHz 50Ohm 0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Category
Insertion Loss
2.5dB
Manufacturer
Johanson Technology Inc.
Filter Type
Band Pass
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Frequency
7.24GHz Center
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance
50Ohm
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Bandwidth
2 GHz