TDCF250W103K1GV001T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 1 242 540
Datasheet
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Taiyo Yuden
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
10000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
TDCF250W103K1GV001T
DigiKey Part Number
709-TDCF250W103K1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
709-TDCF250W103K1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
709-TDCF250W103K1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDCF250W103K1GV001T
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TDCF250W103K1GV001T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.025" (0.64mm)