EMCT101W103M1GV001E
DigiKey Part Number
709-EMCT101W103M1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMCT101W103M1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMCT101W103M1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMCT101W103M1GV001E
Description
CAP PASSTHRU 10000PF 100V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Feed Through Capacitor 100V 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMCT101W103M1GV001E Models
Category
Voltage - Rated
100V
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Capacitance
10000 pF
Height (Max)
0.040" (1.02mm)
Tolerance
±20%