EMCP250W223M1GV001T
DigiKey Part Number
709-EMCP250W223M1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMCP250W223M1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMCP250W223M1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMCP250W223M1GV001T
Description
CAP PASSTHRU 0.022UF 25V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF Feed Through Capacitor 25V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
EMCP250W223M1GV001T Models
Category
Voltage - Rated
25V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm)
Capacitance
0.022 µF
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Tolerance
±20%