TX25-40P-8ST-H1E
DigiKey Part Number
670-1446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX25-40P-8ST-H1E
Description
CONN PLUG 40POS VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole Gold
Mounting Type
Through Hole
Series
Features
Board Lock
Plug, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
14mm, 18mm, 20mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.441" (11.20mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)