JN2AS10UL1-R
DigiKey Part Number
670-1071-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JN2AS10UL1-R
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Zinc
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Ground Lug
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size - Insert
S
Voltage Rating
200VAC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Cable Opening
0.472" (12.00mm)
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C