DX07S024XA8R700 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
JAE Electronics
In Stock: 127
Datasheet
Parametric Equivalent
JAE Electronics
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 4 557
TE Connectivity AMP Connectors
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (Commercial Products)
Pulse Electronics
Kycon, Inc.
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 770
Adam Tech
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
USB Type-C Connectors DX07 Series
DX07S024XA8R700
DigiKey Part Number
670-DX07S024XA8R700TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-DX07S024XA8R700CT-ND - Cut Tape (CT)
670-DX07S024XA8R700DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07S024XA8R700
Description
HYBRID TOP MOUNT STAND OFF USB T
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DX07S024XA8R700 Models
Category
Features
Board Guide
Manufacturer
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
5A
Part Status
Active
Voltage - Rated
48V