50011M16BS7035
DigiKey Part Number
2291-50011M16BS7035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50011M16BS7035
Description
CABLE GLAND 5-10MM M16 POLYAMIDE
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Gland Polyamide (PA6), Nylon 6 M16x1.5 Gray
Category
Thread Size
M16x1.5
Manufacturer
Jacob GmbH
Thread Length
0.591" (15.00mm)
Series
Material
Polyamide (PA6), Nylon 6
Packaging
Bag
Includes
Strain Relief
Part Status
Active
Color
Gray
Type
Cable Gland
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Outside Cable Diameter (Min)
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Outside Cable Diameter (Max)
0.394" (10.00mm)