IXTN500N20X4
DigiKey Part Number
238-IXTN500N20X4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTN500N20X4
Description
Ultra Junction X4-Class Power
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 500A (Tc) 1150W (Tc) Chassis Mount SOT-227B - miniBLOC
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
535 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
41500 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1150W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-227B - miniBLOC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.99mOhm @ 100A, 10V