MKJ5A7F11-19PA
DigiKey Part Number
MKJ5A7F11-19PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ5A7F11-19PA
Description
CIRCULAR
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
11-19
Voltage Rating
500VAC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C