MDSM-9PE-Z10-VR25
MDSM-9PE-Z10-VR25
MDSM-9PE-Z10-VR25
DigiKey Part Number
1003-1157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDSM-9PE-Z10-VR25
Description
CONN MICRO-D PLUG 9POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
2.5A
Number of Positions
Features
Board Lock, Shielded
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C