HDX-WA1M0-12XMC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
HDX-WA1M0-12XMC
DigiKey Part Number
1003-HDX-WA1M0-12XMC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDX-WA1M0-12XMC
Description
PUSH-PULL BREAKAWAY PLUG
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bag
Ingress Protection
IPX8/IPX9K - Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
1A, 5A
Shell Size - Insert
0-12
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.276" (7.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C