DDMV-24H7P-N-K87
DigiKey Part Number
1003-DDMV-24H7P-N-K87-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDMV-24H7P-N-K87
Description
CONN D-SUB PLG 24POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A, 40A
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 24W7
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Type
Signal and Power
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C