MOT-IG32PGM1:264E
DigiKey Part Number
2685-MOT-IG32PGM1:264E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-IG32PGM1:264E
Description
36MM PLANETARY GEAR MOTOR W/ MAG
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Gearmotor 20 RPM 12.8W Incremental 12VDC
Category
Power - Rated
12.8W
Manufacturer
ISL Products International
Encoder Type
Incremental
Packaging
Box
Size / Dimension
Round - 1.260" Dia (32.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.236" (6.00mm)
Type
DC Motor
Length - Shaft and Bearing
3.874" (98.40mm)
Function
Gearmotor
Mounting Hole Spacing
0.709" (18.00mm)
Motor Type
Brushed
Termination Style
Wire Leads with Connector
Voltage - Rated
12VDC