IMSA-13103S-10Y501 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IRISO USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
IMSA-13103S-10Y501
DigiKey Part Number
2248-IMSA-13103S-10Y501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-13103S-10Y501
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.00MM
Detailed Description
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mfr
Contact Termination
Crimp
Series
Fastening Type
Locking Ramp
Packaging
Tray
Color
Black
Features
Retainer
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)