IMSA-11501S-30B-GFN1
DigiKey Part Number
2248-IMSA-11501S-30B-GFN1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-11501S-30B-GFN1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-11501S-30B-GFN1
Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.5MM R/A
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Manufacturer
IRISO USA Inc.
Cable End Type
Notched
Series
Contact Material
Copper Alloy
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Housing Color
Black
Termination
Solder
Base Product Number
FFC, FCB Thickness
0.30mm