HST.P11R0.1010.63A.2L.020
DigiKey Part Number
2952-HST.P11R0.1010.63A.2L.020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HST.P11R0.1010.63A.2L.020
Description
PT-HEATER, 10 X 10 X 0.63 MM, CU
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
392°F (200°C) 0.787" (20.00mm)
Category
Length
0.394" (10.00mm)
Manufacturer
Innovative Sensor Technology, USA Division
Width
0.394" (10.00mm)
Series
Thickness
0.025" (0.63mm)
Packaging
Tray
Attachment Method
No Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Part Status
Active
Termination
Wire Leads
Temperature Rating
392°F (200°C)
Length - Lead Wire
0.787" (20.00mm)
Voltage
12V
Wire Gauge
28 AWG
Resistance
14 Ohms