T3800N18TOFVTXPSA1
T3800N18TOFVTXPSA1
DigiKey Part Number
448-T3800N18TOFVTXPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T3800N18TOFVTXPSA1
Description
SCR MODULE 1.8KV 5970A TO-200AE
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.8 kV 5970 A Single Chassis Mount TO-200AE
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2.5 V
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
250 mA
Packaging
Tray
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
63000A @ 50Hz
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Structure
Single
Operating Temperature
135°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes
1 SCR
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.8 kV
Package / Case
TO-200AE
Current - On State (It (AV)) (Max)
3800 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
5970 A