ISCH42N04LM7ATMA1
DigiKey Part Number
448-ISCH42N04LM7ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-ISCH42N04LM7ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-ISCH42N04LM7ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISCH42N04LM7ATMA1
Description
ISCH42N04LM7ATMA1
Detailed Description
N-Channel 40 V 61A (Ta), 541A (Tc) 3W (Ta), 234W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ISCH42N04LM7ATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.42mOhm @ 50A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
1.8V @ 130µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
207 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13000 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 234W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TDSON-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V