IPW60R080P7XKSA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 448-IPW60R080P7XKSA1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPW60R080P7XKSA1 |
Description | MOSFET N-CH 600V 37A TO247-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 37A (Tc) 129W (Tc) Through Hole PG-TO247-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPW60R080P7XKSA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 590µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tube | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2180 pF @ 400 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 129W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Through Hole |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Supplier Device Package PG-TO247-3 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 11.8A, 10V |