IPP082N10NF2SAKMA1
DigiKey Part Number
448-IPP082N10NF2SAKMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP082N10NF2SAKMA1
Description
TRENCH >=100V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 15A (Ta), 77A (Tc) 3.8W (Ta), 100W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP082N10NF2SAKMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 46µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2000 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.2mOhm @ 50A, 10V