IPD85P04P407ATMA2
DigiKey Part Number
448-IPD85P04P407ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD85P04P407ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD85P04P407ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD85P04P407ATMA2
Description
MOSFET P-CH 40V 85A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 85A (Tc) 88W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-313
EDA/CAD Models
IPD85P04P407ATMA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
89 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6085 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
88W (Tc)
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3-313
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.3mOhm @ 85A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 150µA