IPA65R150CFDXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 495
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 835
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 196
Vishay Siliconix
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 1 990
STMicroelectronics
In Stock: 979
In Stock: 83
In Stock: 51
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 22
N-Channel 650 V 22.4A (Tc) 34.7W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-111
IPA65R150CFDXKSA1
DigiKey Part Number
IPA65R150CFDXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA65R150CFDXKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 22.4A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2340 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
34.7W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-111
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 9.3A, 10V