ILD4001E6327HTSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 27 352
Datasheet
LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming SC-74
ILD4001E6327HTSA1
DigiKey Part Number
ILD4001E6327HTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ILD4001E6327HTSA1
Description
IC LED DRIVER CTRLR PWM SC74
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply (Max)
40V
Manufacturer
Infineon Technologies
Frequency
500kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Dimming
Analog, PWM
Part Status
Obsolete
Applications
Lighting
Type
DC DC Controller
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Topology
Step-Down (Buck)
Mounting Type
Surface Mount
Internal Switch(s)
No
Package / Case
SC-74, SOT-457
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SC-74
Voltage - Supply (Min)
4.5V