IKZA100N65EH7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKZA100N65EH7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKZA100N65EH7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 140A TO247-4
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 140 A 429 W Through Hole PG-TO247-4-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKZA100N65EH7XKSA1 Models
Category
Switching Energy
1.24mJ (on), 1.22mJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
207 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
32ns/240ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 100A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
62 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
140 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
400 A
Package / Case
TO-247-4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.65V @ 15V, 100A
Supplier Device Package
PG-TO247-4-3
Power - Max
429 W