IDH16G65C6XKSA1
DigiKey Part Number
448-IDH16G65C6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDH16G65C6XKSA1
Description
DIODE SIL CARB 650V 34A PGTO220
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 34A Through Hole PG-TO220-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDH16G65C6XKSA1 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
53 µA @ 420 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
783pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-2
Current - Average Rectified (Io)
34A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 16 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)