FF800R12KE7HPSA1
DigiKey Part Number
448-FF800R12KE7HPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF800R12KE7HPSA1
Description
IGBT MODULE 1200V 800A AG-62MM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 800 A Chassis Mount AG-62MM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FF800R12KE7HPSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.75V @ 15V, 800A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
100 µA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
122 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Half Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
800 A