F3L500R12N3H7FB66BPSA1
DigiKey Part Number
448-F3L500R12N3H7FB66BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F3L500R12N3H7FB66BPSA1
Description
IGBT MODULE 1200V 510A
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Full Bridge 1200 V 510 A Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.23V @ 15V, 500A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
10 µA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
57.9 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Full Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
510 A