CY15V116QN-40BKXI
DigiKey Part Number
448-CY15V116QN-40BKXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY15V116QN-40BKXI
Description
IC FRAM 16MBIT SPI 40MHZ 24FBGA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FRAM (Ferroelectric RAM) Memory IC 16Mbit SPI 40 MHz 9 ns 24-FBGA (6x8)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CY15V116QN-40BKXI Models
Category
Memory Organization
2M x 8
Mfr
Memory Interface
SPI
Series
Clock Frequency
40 MHz
Packaging
Tray
Access Time
9 ns
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.71V ~ 1.89V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)