AIDW20S65C5XKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 14
Datasheet
Diode 650 V 20A Through Hole PG-TO247-3-41
AIDW20S65C5XKSA1
DigiKey Part Number
448-AIDW20S65C5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIDW20S65C5XKSA1
Description
DIODE SIC 650V 20A PGTO247341
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AIDW20S65C5XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 650 V
Series
Capacitance @ Vr, F
584pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tube
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q100/101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
20A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-41
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 20 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)