RH1B-UDC12V
DigiKey Part Number
1885-1563-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH1B-UDC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA, 300W
Coil Resistance
47 Ohms
Coil Current
64 mA