15DYS836-050500W-2.5
DigiKey Part Number
2882-15DYS836-050500W-2.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15DYS836-050500W-2.5
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 25 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
25 W
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
3.84" L x 2.07" W x 1.27" H (97.5mm x 52.5mm x 32.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, RCM, TUV
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
5A