E2SB12E000005E
DigiKey Part Number
3186-E2SB12E000005ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3186-E2SB12E000005ECT-ND - Cut Tape (CT)
3186-E2SB12E000005EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2SB12E000005E
Description
XTAL 2520 12MHZ, 12PF
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±20ppm Crystal 12pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)