V7-2B17D8-162
DigiKey Part Number
480-5266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V7-2B17D8-162
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Operating Force
10gf
Series
Release Force
0.510gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.600" (15.2mm)
Part Status
Active
Pretravel
0.650" (16.5mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.170" (4.3mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.380" (9.65mm)
Current Rating (Amps)
11A (AC), 500mA (DC)
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C