V15T16-CP200
V15T16-CP200
V15T16-CP200
DigiKey Part Number
480-6646-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15T16-CP200
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Operating Force
200gf
Series
Release Force
50gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Part Status
Active
Pretravel
0.063" (1.6mm)
Circuit
SPST-NO
Differential Travel
0.016" (0.4mm)
Switch Function
Off-Mom
Overtravel
0.030" (0.76mm)
Current Rating (Amps)
16A (AC)
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C