SZR-MY4-1-DC12V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
SZR-MY4-1-DC12V
DigiKey Part Number
SZR-MY4-1-DC12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZR-MY4-1-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Approval Agency
CE, CSA, UR
Contact Rating (Current)
3 A
Relay Type
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Coil Resistance
160 Ohms
Load - Max Switching
750VA, 375W
Base Product Number
Coil Current
75 mA