MPRLL0025PA00001A
DigiKey Part Number
480-MPRLL0025PA00001ATR-ND - Tape & Reel (TR)
480-MPRLL0025PA00001ACT-ND - Cut Tape (CT)
480-MPRLL0025PA00001ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPRLL0025PA00001A
Description
SENSOR 25PSIA 0.1" I2C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 25PSI (172.37kPa) Absolute Male - 0.1" (2.5mm) Tube I2C 12-SMD, No Lead, Top Port
Category
Accuracy
±0.25%
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
Series
Port Size
Male - 0.1" (2.5mm) Tube
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Style
Barbless
Part Status
Active
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Applications
Board Mount
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Pressure Type
Absolute
Maximum Pressure
60PSI (413.69kPa)
Operating Pressure
25PSI (172.37kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C