CSNV700N-424
DigiKey Part Number
480-CSNV700N-424-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSNV700N-424
Description
CURRENT SENSOR FLUX GATE 700A
Detailed Description
Current Sensor 700A 1 Channel Flux Gate Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Linearity
±0.1%
Mfr
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 32V
Packaging
Box
Current - Supply (Max)
110mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
For Measuring
AC/DC
Grade
Automotive
Sensor Type
Qualification
AEC-Q100
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
CAN Bus
Package / Case
Module, Single Pass Through
Frequency
DC, 5Hz ~ 2kHz