CSNV700N-324
DigiKey Part Number
480-CSNV700N-324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSNV700N-324
Description
CURRENT SENSOR FLUX GATE 700A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±700A 1 Channel Flux Gate Bidirectional
Category
Frequency
DC, 150kHz ~ 80MHz
Mfr
Linearity
±0.1%
Series
Accuracy
±0.5%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
8V ~ 18V
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
270mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C