ABPDRRV015PDAA5
DigiKey Part Number
480-ABPDRRV015PDAA5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABPDRRV015PDAA5
Description
SENSOR 15PSI 0.059" 4.5V 6-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor ±15PSI (±103.42kPa) Differential Male - 0.059" (1.5mm) Tube, Dual 0.5 V ~ 4.5 V 6-DIP (0.453", 11.50mm), Dual Ports, Same Side
Category
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Port Size
Male - 0.059" (1.5mm) Tube, Dual
Series
Port Style
Barbed
Packaging
Bulk
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Applications
Medical Ventilation
Maximum Pressure
250PSI (1723.69kPa)
Pressure Type
Differential
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Operating Pressure
±15PSI (±103.42kPa)
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Analog Voltage
Package / Case
6-DIP (0.453", 11.50mm), Dual Ports, Same Side
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Supplier Device Package
6-DIP
Accuracy
±0.25%