11SM77-H58
DigiKey Part Number
11SM77-H58-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11SM77-H58
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Mounting Type
Chassis Mount
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Termination Style
Quick Connect - 0.058" (Round)
Series
Operating Force
141gf
Packaging
Bulk
Release Force
28gf
Part Status
Active
Operating Position
0.330" (8.4mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.020" (0.5mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.004" (0.1mm)
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Overtravel
0.005" (0.13mm)
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C