11SM608-H4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ZF Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
APEM Inc.
In Stock: 0
Switch SPDT Chassis Mount
11SM608-H4
DigiKey Part Number
480-3959-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11SM608-H4
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Mounting Type
Chassis Mount
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Series
Operating Force
99gf
Packaging
Bulk
Release Force
28gf
Part Status
Active
Operating Position
0.330" (8.4mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.020" (0.5mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.004" (0.1mm)
Current Rating (Amps)
5A (AC/DC)
Overtravel
0.005" (0.13mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C