ZE05H-20DP-2H
DigiKey Part Number
26-ZE05H-20DP-2HTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-ZE05H-20DP-2HCT-ND - Cut Tape (CT)
26-ZE05H-20DP-2HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZE05H-20DP-2H
Description
CONN RCPT SMT R/A 2MM 20POS
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
ZE05H-20DP-2H Models
Insulation Height
0.348" (8.84mm)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
2A, 5A