RP17-13RA-12SD(71)
RP17-13RA-12SD(71)
RP17-13RA-12SD(71)
DigiKey Part Number
HR1271-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP17-13RA-12SD(71)
Description
CONN RCPT FMALE 12POS SIL SOLDER
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
EDA/CAD Models
RP17-13RA-12SD(71) Models
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Tray
Color
Connector Type
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
12
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C