RP17-13R-12SC(71)
DigiKey Part Number
HR1270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP17-13R-12SC(71)
Description
CONN RCPT HSG FMALE 12POS PNL MT
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
EDA/CAD Models
RP17-13R-12SC(71) Models
Category
Mounting Feature
Flange
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Fastening Type
Push-Pull
Series
Orientation
Keyed
Packaging
Bag
Active
Housing Color
Black
Connector Type
Receptacle Housing
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
For Female Sockets
Shielding
Unshielded
Number of Positions
12
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
13
Insert Material
Polycarbonate (PC)
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.2mm (9), 1.6mm (3)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C