RP13A-12JG-20PC(71)
DigiKey Part Number
HR1277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP13A-12JG-20PC(71)
Description
CONN JACK HSG MALE 20POS INLINE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Jack Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
EDA/CAD Models
RP13A-12JG-20PC(71) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Part Status
Active
Connector Type
Jack Housing
Features
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Type
For Male Pins
Number of Positions
20
Contact Size
1.2mm
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C