RM15TRD-10SB(71)
DigiKey Part Number
HR1760-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM15TRD-10SB(71)
Description
CONN RCPT FMALE 10P SILVER SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RM15TRD-10SB(71) Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Shell Finish
Chrome
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Silver
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
15
Voltage Rating
350VAC, 490VDC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C